Confirm action
65
Sarnies Guatemala
By Peter
Sarnies
Guatemala
from March 10, 2026
18.0g
→
30.1g
(1:1.7)
in 50.3s
1.3.5
on Kinu M47
| Basket | MHW-3Bomber Jusbean 18g |
| Bottom Paper Filter | Yes |
| Sourness Type | Fruity |
| Bitterness Type | Clean bitter stone fruit |
| Finish Type | Clean and bitter |
| Mouthfeel Type | OK |
| Balance | Balanced |
| Drink Type | Latte |
| Cup Size | 200ml |
| Country | Guatemala |
| Region | Huehuetenango municipal, Western Guatemala |
| Variety | Caturra |
| Processing | Full Washed |
| Tasting notes | Milk Chocolate, Plum, Sweet Acidity |
| Place of purchase | Sarnies online |
| Price | 450 |
| Weight | 250g |
Notes:
A fresh batch that came out the freezer yesterday. Clearly better than yesterdays despite the same grind size and profile.
Same as before though. When balanced it’s quite fruity which is nice in the shot glass and I think would make a nice american, bit doesn’t work so well in the milk. Tomorrow grind finer at 1.3.4.
Note that it was picking up a hint of cellulose so as well as going finer I might need to shorten to 27.5 grams, but one step at a time!