Confirm action
75
Sarnies Guatemala
By Peter
Sarnies
Guatemala
from March 10, 2026
18.0g
→
30.2g
(1:1.7)
in 53.3s
1.3.2
on Kinu M47
| Basket | MHW-3Bomber Jusbean 18g |
| Bottom Paper Filter | Yes |
| Sourness Type | Fruity Plum |
| Bitterness Type | Stone fruit |
| Finish Type | A sgarper fuit bitterness |
| Mouthfeel Type | Normal to nice |
| Balance | Balanced |
| Drink Type | Latte |
| Cup Size | 200ml |
| Country | Guatemala |
| Region | Huehuetenango municipal, Western Guatemala |
| Variety | Caturra |
| Processing | Full Washed |
| Tasting notes | Milk Chocolate, Plum, Sweet Acidity |
| Place of purchase | Sarnies online |
| Price | 450 |
| Weight | 250g |
Bean notes:
Running out of this one, but ground finr at 1.3.2 and it cme out nice with a bit more bitterness while not losing the fruitiness that had previously been a bit too much when in the milk.
For me, plum and fruit may not be the best combination, but nonrethess this was a nice well balanced shot for milk and I still really enjoyed it.
Note that at around 50s with 5s or so of pre-infusion, this was slow, but somehow I seem to prefer these slower shots where any over extraction is managed by shortening the ratio.