Confirm action
50
Evelio Realpe
By Javier
Pergamino
Evelio Realpe
(Light)
from February 13, 2026
(87 days after roast)
18.0g
→
44.6g
(1:2.5)
in 27.8s
8
on Lagom Casa
| Basket | 49mm Stepdown |
| Profile | #3 6 Bars 45g |
| Roast level | Light |
| Country | Colombia |
| Region | Huila |
| Farm | Finca El Rodeo |
| Farmer | Evelio Realpe |
| Variety | San Bernardo |
| Elevation | 1780m |
| Processing | Washed |
| Tasting notes | Maple Syrup, Peach, Salted Caramel |