Confirm action
| Basket | MHW-3Bomber Jusbean 18g |
| Bottom Paper Filter | Yes |
| Sourness Type | Almost none |
| Bitterness Type | Chocolatey |
| Finish Type | Slight bitter, not totally unpleasant! |
| Mouthfeel Type | Normal |
| Balance | Slightly Bitter |
| Drink Type | Latte |
| Cup Size | 200ml |
| Roast level | Medium (Level 3/5) |
| Country | Brazil |
| Region | Fazenda Samba |
| Farm | Fazenda Da Lagoa |
| Variety | Catucai, Catuai and Acaiá |
| Elevation | 1045 m.a.s.l |
| Processing | Natural process (Sun-dried) |
| Tasting notes | Red Wine, Soft Macadamia, Molasses, Balanced sweetness, Nutty notes, Well-rounded acidity, Creamy mouthfeel, Milk chocolate |
| Place of purchase | Sarnies online |
| Price | 389 |
| Weight | 250g |
| Density | 0.357 |
| Appearance | Medium brown |
| Brittleness | Quite brittle, lots of pieces |
| Fragrance | Nutty, cardboard, yesr |
Thagt was slighlty better again and any hint of cellulose has almost gone. Might be worth trying 1.3.9 tommorrow. This still had a pleasant bitter edge, but I like that in the milk. I did notice that it had a little less body and mouth feel, but I gess thats the consequence of getting it more balanced.
The fazenda from CherryDog was really nice, so thought I would try Sarnies. This is Natural process and smelled a little yeasty when fresh.
It’s quite brittle and shatters into many pieces which suggests a coarser grind due to the fines. It might also need a profile that doesn’t run too fast and cause the fines to migrate. Lets see. I’ll run it in the MHW3-Bomber 18g 58mm basket with paper.
My prefered grind size was around 1.3.9 though this was definitely on the bitter side. Grinding finer bought out an acidity that I didn’t really afvor Maybe its the yeastiness.