Confirm action
| Basket | MHW-3Bomber Jusbean 18g |
| Bottom Paper Filter | Yes |
| Sourness Type | Almost none |
| Bitterness Type | Shapr and centered |
| Finish Type | bitter, sharp and lingering |
| Mouthfeel Type | Normal |
| Balance | Bitter |
| Drink Type | Latte |
| Cup Size | 200ml |
| Roast level | Medium (Level 3/5) |
| Country | Brazil |
| Region | Fazenda Samba |
| Farm | Fazenda Da Lagoa |
| Variety | Catucai, Catuai and Acaiá |
| Elevation | 1045 m.a.s.l |
| Processing | Natural process (Sun-dried) |
| Tasting notes | Red Wine, Soft Macadamia, Molasses, Balanced sweetness, Nutty notes, Well-rounded acidity, Creamy mouthfeel, Milk chocolate |
| Place of purchase | Sarnies online |
| Price | 389 |
| Weight | 250g |
| Density | 0.357 |
| Appearance | Medium brown |
| Brittleness | Quite brittle, lots of pieces |
| Fragrance | Nutty, cardboard, yesr |
Yuk. A shapr lingering bitterness. It was a very long 3 bar pre-infusion that will have pulled the bittrness from these beans before a proper flow even happened. I’m going to need to shorten that significantly ore even remove it. I will also bring the temp down slightly, but don’t want to make too many changes at once as it will be hard to figure what happened.
The fazenda from CherryDog was really nice, so thought I would try Sarnies. This is Natural proces and smells a little yeasty, so I wonder how that will come out once it’s been intensified in an espresso shot.
It’s quite brittle and shatters into many pieces which suggests a coarser grind due to the fines. It might also need a profile that doesn’t run too fast and cause the fines to migrate. Lets see. I’ll run it in the MHW3-Bomber 18g 58mm basket with paper.
I have noticed that I prefer shots to be bitter if they fail, so maybe start on the finer side (say 1.3.0) andd work coarser from there.